Scott Rao w swojej książce o tytule “the coffee roasting companion” wspomina jak ciężko jest sterować wypałem po cracku. Właśnie wtedy gdy reakcje egzotermiczne zaczynają mieć miejsce i ciśnienie zgromadzone w ziarnach szuka ujścia w piecu dzieje się tyle, że faktycznie trudno jest jakkolwiek kontrolować sytuację. Z jednej strony ujście pary wodnej powoduje intensywny spadek temperatury w piecu, by zaraz temperatura gwałtownie wzrosła.

 

Sterowanie temperaturą w trakcie cracku.

 

Oczywiście zgadzam się ze Scottem, iż trzymanie w ryzach krzywej po cracku jest okropnie trudne. Uważam jednak również, że to nie jest odpowiedni moment by tą sytuację kontrolować. To co dzieje się pod koniec wypału zależy od naszych decyzji na samym początku. Sterowanie sytuacją w piecu po cracku jest jak walczenie z lawiną u podnóża góry. To troszkę jak gra w kręgle lub w curling. To jak skierujemy kulę czy kamień będzie rzutowało na tor ich ruchu. Centymetr różnicy w trakcie rzutu przerodzi się w metr na końcu. Kontrolowanie temperatury w trakcie cracku jest trochę jak zamiatanie miotełką przed kamieniem, który jest metr od celu. Możemy próbować zmienić jego tor ruchu ale efekty będą znikome.

 

Between Batch Procotcol a Crack.

 

Kiedy w takim razie najlepiej kontrolować ostatnie momenty wypału? Jak najwcześniej! Cofając się po kolei i śledząc krzywą podczas Yellowingu, Turning pointu przez temperaturę zrzutu na BBP (Between Batch Protocol) kończąc. Tak, ten ostatnio jest szalenie ważny. Wielu z nas zaczyna rejestrować wypał w momencie zrzutu kawy do pieca. To co dzieje się przed nim jest integralną częścią każdego wypału i to właśnie ten moment często decyduje o tym jak będzie wyglądała sytuacja w trakcie cracku. 

 

Pierwsze sekundy są najważniejsze.

 

Na ładunek energetyczny w ziarnie pracujemy przez cały wypał, im bardziej jednak proces jest zaawansowany tym mniejszy mamy wpływ na końcowy efekt. Bardzo ważne jest aby w pierwszych sekundach nadać właściwy tor krzywej. Jeśli będziemy dbać o krzywą od samego początku będziemy spokojni o jej przebieg na jej końcu.

 

                                                                                                                                                                                       Kuba Gielżyński

 

 

Kijem rzeki nie zawrócisz.

30 sierpnia 2020
yello victoria arduino black eagle custom